Przejdź do treści

Reballing BGA

lutowanie bga poznań
lutowanie bga poznań

Technologia BGA (ang. Ball Grid Array) jest od wielu lat stosowana w wielu gałęziach elektroniki użytkowej oraz przemysłowej. Układy scalone wykonane w tej technologii charakteryzują się połączeniem z laminatem za pomocą kul cyny w odpowiedniej siatce rastrowej. Zapewnia to ograniczenie zajmowanego miejsca. Także w dziedzinie automotive stosowane są procesory w obudowach BGA, szczególnie w nowoczesnych samochodach. Jedną z wad takiego rozwiązania jest podatność na uszkodzenia połączeń lutowniczych w aplikacjach narażonych na wstrząsy i uderzenia. Niestety w przypadku pojazdów użytkowych takie warunki pracy występują dość często.

Ponadto część modułów (np. sterowników silnika) jest zbudowanych na procesorach OTP (ang. One Time Programming). Oznacza to, że pewne obszary pamięci są możliwe do zapisana tylko raz. W praktyce może to uniemożliwić skopiowanie danych z modułu oryginalnego i poprawne zapisanie w drugim (dawcy). W przypadku, gdy oryginalny sterownik jest uszkodzony mechanicznie, bądź np. uległ zalaniu, jesteśmy w stanie przelutować procesor między modułami.

Posiadamy specjalistyczny sprzęt do napraw BGA oraz doświadczenie w tego typu naprawach. Podczas pracy zachowujemy najwyższą dokładność oraz badany wszystkie parametry pracy na każdym etapie procesu. Podczas operacji lutowania badamy rodzaj spoiwa lutowniczego, oraz dostosowujemy odpowiedni profil temperatury. Temperatura lutowania wynosi ponad 300 stopni, zatem aby uniknąć szoku temperaturowego dla pozostałych obszarów sterownika, pracujemy na podgrzewaczu PCB.

Ponadto zabezpieczamy odpowiednio układy znajdujące się bezpośrednio obok procesora. Korzystamy ze stacji lutowniczej na podczerwień co zabezpiecza elementy SMD przed przypadkowym odlutowaniem, jak zdarza się w przypadku kolby na gorące powietrze (hot-air)

NAPRAWY BGA


  • naprawa sterowników po próbach naprawy
  • naprawa zerwanych padów BGA powstałych w wyniku wstrząsu, uszkodzenia mechanicznego, lub prób wcześniejszych napraw
  • naprawa połączeń pod procesorami opartymi o obudowy BGA (reballing)

OBDserwis logo

Godziny pracy: pn-pt 8-16

Serwis mobilny

Obszar działania: województwo wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie

Siedziba firmy

62-030 Luboń, ul. Krasickiego 28
Wizyta możliwa po wcześniejszym umówieniu